Budowa instalacji ogrzewania – koszty

powrót

Budowa domu czy wyposażenie mieszkania wymaga od właścicieli podjęcia wielu decyzji projektowych. Jedną z nich jest wybór urządzeń, które zadbają o właściwą temperaturę w pomieszczeniach oraz zapewnią stały dostęp do ciepłej wody użytkowej. Od jakości zakupionych podzespołów zależeć będzie komfort mieszkańców oraz koszt późniejszej eksploatacji.

Nowoczesne urządzenia zużywają znacznie mniej gazu czy oleju oraz zapewniają cichą i bezawaryjną pracę przez długie lata. Są one przeważnie droższe od tradycyjnych rozwiązań, jednak inwestycja ta zwraca się znacznie szybciej, a właściciele inteligentnej infrastruktury grzewczej mogą liczyć na dodatkowe udogodnienia. Jakie koszty warto ponieść w trakcie budowy systemu centralnego ogrzewania?

Elementy domowej instalacji c.o

Na instalację centralnego ogrzewania składa się wiele elementów, od rur i grzejników po kotły grzewcze, wykorzystujące rozmaite paliwa opałowe i oferujące zróżnicowaną moc czy sprawność. Współczesne metody przyłączeniowe umożliwiają wygodny montaż całego systemu. Wybór rodzaju instalacji c.o. powinien być podjęty możliwie wcześnie, by uwzględnić konieczną przestrzeń użytkową czy rozplanować wyloty kominowe.

Kotły z otwartą komorą spalania będą czerpać powietrze bezpośrednio z pomieszczeń, dlatego należy zadbać również o wentylację. Z kolei ich zamknięte, znacznie bezpieczniejsze odpowiedniki pobiorą powietrze z zewnątrz, co umożliwia wykorzystanie mniejszego przewodu spalinowego. Dodatkowa izolacja budynku pozwoli na montaż urządzeń o niższej mocy, zużywających mniej paliwa. Nie bez znaczenia jest również wielkość pomieszczeń. Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe powinny równoważyć straty ciepła w ciągu całego roku, a kotły zgodnie z normami prawa budowlanego należy umieszczać w pomieszczeniach o odpowiedniej kubaturze.

Innowacyjne technologie grzewcze

Doświadczeni instalatorzy zalecają sięganie po urządzenia z automatycznym sterowaniem, które podnoszą bezpieczeństwo i komfort użytkowania oraz ograniczają emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Nowoczesne jednostki grzewcze osiągają wyższą sprawność, zużywając mniej paliwa opałowego. Coraz więcej kotłów gazowych wyposażono w modulowane palniki, które dynamicznie pobierają tylko tyle paliwa i powietrza, ile wynosi zapotrzebowanie na ciepło w danej chwili. Pozwala to również wydłużyć żywotność urządzenia.

W ten sposób pracuje ono zawsze z maksymalną sprawnością, startując rzadziej i dysponując mocą odpowiadającą warunkom pogodowym – mniej ciepła produkuje latem, więcej jesienią i zimą. Dodatkowych oszczędności dostarczają kotły kondensacyjne. Poza energią czerpaną ze spalania paliwa opałowego, odzyskują one również ciepło zawarte w samych spalinach. W porównaniu do tradycyjnych kotłów są one nawet o 30% bardziej oszczędne.

Koszt założenia centralnego ogrzewania

W związku z dużym wyborem elementów centralnego ogrzewania koszt inwestycji będzie zróżnicowany. Kotły o wysokiej sprawności i mocy, wykonane z materiałów antykorozyjnych będą odpowiednio droższe od ich mniej funkcjonalnych odpowiedników. Będą jednak tańsze w eksploatacji, co w przypadku większych budynków da o sobie znać już w pierwszym sezonie grzewczym. Koszt zakupu kotła gazowego waha się w przedziale 2-10 tys. zł, natomiast ceny kotłów olejowych oscylują wokół 10 tys. zł. Montaż grzejników to około 100 zł/m2, a zakup i instalacja elementów centralnego ogrzewania może wynieść od 80 – 150 zł/m2. Pozostałe koszty są znacznie trudniejsze w oszacowaniu i wymagają obecności doświadczonego projektanta.

 

Projekt domowej instalacji c.o. warto powierzyć fachowcom, którzy doradzą wybór urządzeń o odpowiedniej mocy. Tylko w ten sposób uda nam się osiągnąć optymalny rezultat grzewczy oraz zrównoważyć wydatki na niezbędny sprzęt. Tworząc kosztorys warto pamiętać, że zakup droższych, nowoczesnych urządzeń może skutkować znacznie niższymi rachunkami za ogrzewanie. Oznacza to niższe rachunki w trakcie wieloletniego użytkowania.

.