Co wybrać – kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

powrót

Jaki wybrać

W celu ogrzania budynku i zaopatrzenia w wodę użytkową możemy wybrać kocioł jednofunkcyjny lub dwufunkcyjny. Oba rodzaje urządzeń różnią się od siebie sposobem ogrzewania oraz wydajnością. Co warto o nich wiedzieć? W jakich warunkach sprawdzą się najlepiej? Z jakimi kosztami można się liczyć w przypadku ich zakupu i montażu?

 

Specyfika kotła jednofunkcyjnego

Kocioł jednofunkcyjny to rozwiązanie przeznaczone tam gdzie jest tylko ogrzewanie lub ogrzewanie i ciepła woda użytkowa o znacznej ilości. W takim przypadku gdy należy połączyć te dwie funkcje należy dobrać podgrzewacz o odpowiedniej pojemności. Rozwiązanie szczególnie istotne dla rodzin wieloosobowych i do mieszkań wyposażonych w urządzenia o dużym wydatku ciepłej wody (wanny, deszczownice).

 

Kocioł dwufunkcyjny w praktyce

Ten rodzaj pieców łączy w sobie dwie funkcjonalności –  ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Kocioł dwufunkcyjny najlepiej sprawdzi się w domach i mieszkaniach z jedną łazienką i kuchnią. Jeśli istnieje kilka miejsc poboru ciepłej wody, to należy spodziewać się przy jednoczesnym użytkowaniu spadku temperatury i komfortu użytkowania. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zdecydować się na kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym podgrzewaczem pojemnościowym lub kocioł jednofunkcyjny z osobnym zewnętrznym podgrzewaczem.

 

Stojąc przed wyborem – kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, gdyż rodzaj zakupionego kotła należy uzależnić od potrzeby ogrzewania domu, uwzględnienia wydajności czy cyrkulacji wody użytkowej. Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny? Ten pierwszy z dodatkowym podgrzewaczem pojemnościowym sprawdzi się w budynkach z kilkoma łazienkami. W zależności od jego pojemności otrzymamy określony efekt.

W mieszkaniach i małych domach jednorodzinnych z reguły lepiej sprawdzi się kocioł dwufunkcyjny. Pośrednim rozwiązaniem są kotły z wbudowanym podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej. Urządzenie korzysta z rezerw zgromadzonych w zbiorniku, unikając częstego załączania.

2020-09-30T09:37:41+02:00 2020-04-7|Tagi: , , |
.