Jak działa automatyka pogodowa?

powrót

Kocioł grzewczy Brötje wyposażony jest w niezwykle przydatną funkcję, jaką jest automatyka pogodowa. Oto na czym polega to nowatorskie rozwiązanie i dlaczego warto je zastosować w swoim domu obok standardowego programowania czasowego komfortowej temperatury wnętrz.

Co ważniejsze, programator czasowy czy automatyka pogodowa?

Nowoczesne systemy grzewcze, które nie tylko zapewniają we wnętrzach domów komfortową dla mieszkańców temperaturę, ale i zaopatrują ich w ciepłą wodę użytkową, wyposażone są w szereg funkcji ułatwiających zmianę mocy urządzeń grzewczych w zależności od indywidualnych wymagań użytkowników. Pierwszym, który zasługuje na wymienienie jest programator czasowy.

Dzięki jego wykorzystaniu dostosowujemy temperaturę wnętrza do aktywności mieszkańców budynku mieszkalnego z dokładnością do jednej godziny każdego dnia tygodnia. Wystarczy, że zaprogramujemy mechanizm sterujący pracą urządzeń grzewczych do naszych upodobań i wymagań, by dostosować moc grzejników do aktywności dziennej i nocnego odpoczynku użytkowników systemu. To jednak nie wszystko, co oferują nowoczesne urządzenia Brötje.

Jak dostosować moc urządzeń grzewczych do aktualnej temperatury?

Zmiany pogodowe, jakie obserwujemy na przestrzeni ostatnich dekad, skłaniają do zrewidowania poglądu na występowanie regularnych okresów grzewczych w sezonie zimowym. Miesiące dotychczas kojarzące się z ujemnymi temperaturami obfitują w anomalie termiczne, które należy uwzględnić w czasie wyboru kolejnych sezonów zimowych.

Służą do tego nie tylko programatory czasowe, które regulują zakres mocy urządzeń grzewczych wewnątrz pomieszczeń. Uwzględnić należy również dane pochodzące z zewnątrz budynku, ponieważ panująca aktualnie aura wymusza albo zwiększenie mocy grzejników, albo ich znaczne obniżenie. Pomiar danych musi uwzględnić stopień bezwładności budynku, który ma bezpośredni wpływ na szybkość zmiany parametrów urządzeń grzewczych.

W jakie funkcje wyposażony jest programator czasowy?

Z dokładnością do jednej godziny każdego dnia tygodnia możliwe jest ustalenie wymaganej, komfortowej dla mieszkańców domu temperatury generowanej przez grzejniki zasilane ciepłem z umieszczonego w osobnym pomieszczeniu kotła Brötje. Programator czasowy nie tylko umożliwia ustalenie wymaganego ciepła w pomieszczeniach, ale również daje możliwość wyboru najbardziej odpowiednich dla komfortowego przebywania w pomieszczeniach zakresów temperatur między dniem – okresem aktywności – a nocą.

Jak to działa w praktyce? Wystarczy wybór w czytelnym menu opcji „temperatura nocna” lub „temperatura obniżona”. Tym samym między „temperaturą komfortową” występują 3-4 stopnie Celsjusza różnicy, dzięki czemu warunki do dziennej aktywności i nocnego odpoczynku są odpowiednio zapewnione. Podobne wskazania dotyczą temperatury ciepłej wody użytkowej.

Jak działa w praktyce automatyka pogodowa?

Newralgicznym punktem automatyki pogodowej jest czujnik temperatury umieszczony na zewnątrz budynku. Dzięki jego wskazaniom możliwe jest dostosowanie intensywności pracy urządzeń grzewczych zaopatrujących budynek w ciepło w grzejnikach i ciepłą wodę użytkową względem wskazań programatora czasowego. To ważne, aby zewnętrzna czujka regulowała zakres pracy grzejników z uwzględnieniem preferencji mieszkańców domu. Tego typu funkcja dostępna jest na przykład w kotle grzewczym Brötje.

 

W modelu kondensacyjnym czujnik jest częścią urządzenia, natomiast w kotłach konwencjonalnych stanowi dodatkowy element wyposażenia. Automatyka pogodowa, na którą składają się czujniki – zewnętrzny i pokojowy – oraz sprzężony z nimi regulator w kotle, wyznacza obecnie nową jakość w przyjaznym w użytkowaniu systemie ogrzewania budynku mieszkalnego.

2018-10-29T12:11:21+00:00 2017-08-22|Tagi: , , , |