Regulatory temperatury pozwalają na łatwe sterowanie kotłem gazowym, pompą ciepła czy też instalacją. Ustaw optymalną temperaturę w Twoim domu. Oszczędzaj energię, kiedy nie ma w nim domowników. Zapoznaj się z naszą szeroką ofertą regulatorów i wybierz ten najbardziej odpowiadający Twoim potrzebom. Urządzenia marki BRÖTJE to gwarancja bezpieczeństwa, energooszczędności i komfortu.
Regulatory temperatury – dlaczego warto je wybrać?
Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na komfort mieszkania jest optymalna temperatura w instalacji i temperatura powietrza. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwalają szybko i wygodnie dostosować je do indywidualnych potrzeb. W tym aspekcie doskonale sprawdzą się regulatory temperatury. To urządzenia pozwalające na intuicyjne sterowanie niemal wszystkimi parametrami systemów i urządzeń grzewczych zamontowanych w domu, m.in. pomp ciepła, ogrzewania c.w.u., kolektorów słonecznych itp.
W ofercie firmy BRÖTJE znajdziesz szeroki wybór tego rodzaju produktów, które różnią się parametrami, funkcjami czy sposobem działania.
Jak działa regulator temperatury?
Regulatory temperatury to urządzenia służące do regulacji temperatury w instalacji ale również w tzw. pokojowej, czyli w pomieszczeniu. Przyczyniają do poprawy komfortu codziennego życia oraz zmniejszają nadmierne koszty eksploatacji systemów grzewczych. Przykładowo za pomocą pokojowych regulatorów temperatury możesz sterować ogrzewaniem podłogowym lub źródłem ciepła, ustawiając optymalną temperaturę w każdym pomieszczeniu z osobna lub wybranym pomieszczeniu referencyjnym (dla całego budynku).– w zależności od potrzeb i preferencji.
Automatyka termostatu pokojowego pozwala, w zależności od modelu zaprogramować temperaturę zazwyczaj w kilku trybach np. tryb dzienny lub tryb nocny (ekonomiczny) lub tygodniowy harmonogram pracy (indywidualne ustawienie godzin spokojnej pracy sterownika z okresem wyższej i niższej temperatury). W zależności od modelu, możesz sterować nimi manualnie lub zdalnie – bezprzewodowo przez Wi-Fi. Bardziej zaawansowane regulatory pokojowe mogą współpracować z automatyką urządzeń grzewczych umożliwiając dostosowanie ich pracy do wymaganej temperatury w pomieszczeniu, co czyni regulację jeszcze bardziej precyzyjną.
Czujnik temperatury w termostacie pokojowym mierzy temperaturę w pomieszczeniu i porównuje ją z ustawioną przez użytkownika. Gdy temperatura osiągnie żądaną wartość zadaną, wówczas urządzenie wysyła informację zwrotną do regulatora CO o konieczności zatrzymania pompy ciepła lub wyłączenia kotła.
Rodzaje regulatorów BRÖTJE
Portfolio regulatorów BRÖTJE jest zróżnicowane.
Regulatory pokojowe i regulatory pokojowe z funkcją Wi-Fi
Regulatory czy też sterowniki pokojowe, to urządzenia służące do utrzymania komfortowej temperatury w pomieszczeniu. Dzięki nim, ustawisz pożądaną temperaturę, a resztę pracy wykona za Ciebie automatyka.
W przypadku regulatorów pokojowych z funkcją Wi-Fi możliwe jest dokonywanie zdalnych (przez Internet) nastaw i odczytów z dowolnego miejsca na świecie. Jest to zatem bardzo dobre rozwiązanie dla osób ceniących wygodę i często podróżujących.
Przy wyborze regulatora temperatury warto rozważyć zastosowanie urządzeń dedykowanych. Korzystają one najczęściej z zaawansowanych algorytmów regulacji pozwalających precyzyjniej kontrolować temperaturę w budynku. Dodatkowo w zależności od modelu, zapewniają komunikację z urządzeniem grzewczym, która pozwala na wyświetlenie niektórych informacji lub parametrów np. kotła również na sterowniku pokojowym.
Regulator solarny
Regulator solarny to urządzenie służące do zarządzania układami kolektorów słonecznych. Najczęściej są to tzw. regulatory różnicowe, które porównują temperaturę cieczy w kolektorze (źródle ciepła) z temperaturą np. ciepłej wody użytkowej w podgrzewaczu (odbiorniku ciepła). Jeżeli występuje między tymi temperaturami różnica, to regulator decyduje o uruchomieniu pompy obiegowej i przekazaniu ciepła z „kolektora” do „podgrzewacza. Bardziej zaawanasowane regulatory solarne posiadają rozbudowane funkcje zabezpieczające kolektory przed przegrzaniem oraz pozwalające zoptymalizować proces odbioru energii z kolektora słonecznego.
Regulatory ogrzewania podłogowego
Regulatory ogrzewania podłogowego można podzielić na dwa typy.
Regulatory temperatury wody w instalacji.
Ogrzewanie podłogowe jest specyficznym odbiornikiem ciepła. Jego niewątpliwą zaletą jest duża wydajność cieplna, przy niskich temperaturach wody w instalacji. Dlatego dobrze sprawdza się w systemach grzewczych z pompami ciepła. Z drugiej jednak strony instalację ogrzewania podłogowego trzeba zabezpieczyć przed zbyt wysoką temperaturą, która mogła by je uszkodzić. Dlatego aby zapewnić optymalną temperaturę w instalacji ogrzewania podłogowego i nie do puścić do jego przegrzania stosuje się regulatory ogrzewania podłogowego współpracujące z zaworami mieszającymi. Sterownik na bieżąco mierzy temperaturę na zasilaniu „podłogówki” i w razie potrzeby koryguje ją poprzez zmieszanie z chłodną wodą z powracającą z instalacji. Proces zmieszania następuje we wspominanym zaworze mieszającym.
Regulatory pokojowe.
To dedykowane do współpracy z ogrzewaniem podłogowym urządzenia, które spełniają taką samą funkcję jak klasyczne termostaty pokojowe – czyli utrzymują nastawioną temperaturę w pomieszczeniu. Różnica polega na realizowanym algorytmie kontroli temperatury. Regulatory pokojowe dedykowane do „podłogówki” uwzględniają fakt, że takie ogrzewanie ma dużą bezwładność. Duża bezwładność to atut, ale również potencjalna przyczyna przegrzana budynku. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji regulator wykorzystując algorytm PID odpowiednio wcześnie wyłącza ogrzewanie.
Regulację z wykorzystaniem regulatorów pokojowych można podzielić na jedno i wielostrefową. Jednostrefowa to taka, gdy pomiar tempery odbywa się tylko w jednym z pomieszczeń, a wielostrefowa, gdy każde pomieszczenie posiada swój niezależny regulator,. W zakresie regulatorów pokojowych do ogrzewania podłogowego, firma BRÖTJE wspiera się urządzeniami renomowanych producentów dostępnych na rynku polskim.
Termostat pokojowy do pieca c.o.
Praktycznym urządzeniem jest termostat pokojowy do pieca c.o., który można połączyć bezpośrednio z naszymi kotłami gazowymi. W ten sposób możesz regulować temperaturę w pomieszczeniu poprzez załączanie i wyłączanie kotła. W zakresie termostatów pokojowych do kotłów, firma BRÖTJE wspiera się urządzeniami renomowanych producentów dostępnych na rynku polskim.
Jaki regulator wybrać?
Bez względu na to jaki regulator wybierzesz, zwróć uwagę na jego prawidłowy montaż i lokalizację. Tylko wtedy zostanie zapewniony prawidłowy odczyt temperatury, a co za tym idzie precyzyjna regulacja. Termostaty powinny być montowane na ścianach wewnętrznych, które są zawsze cieplejsze od zewnętrznych. Najlepiej na wysokości ok. 150cm od podłogi. Należy również zwrócić uwagę, aby wokół termostatu była zapewniona swobodna cyrkulacja powietrza. Regulatory nie powinny być montowane w strefie otwierania drzwi i okien z uwagi na podmuchy powietrza, w pobliżu źródeł ciepła oraz w miejscach nasłonecznionych.
Duży wybór regulatorów temperatury w ofercie marki BRÖTJE
Jako producenci z ponad 100-letnim doświadczeniem jesteśmy w stanie zaproponować naszym klientom urządzenia spełniające najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa oraz wykorzystujące innowacyjne rozwiązania. Urządzenia posiadają przejrzysty interfejs obsługiwany przez pokrętła i/lub przyciski. Dedykowane regulatory, w zależności od modelu, działają nie tylko w systemie załącz-wyłącz, ale również umożliwiają komunikację przez Internet, wymianę informacji np. o stanie pracy urządzenia grzewczego itp. Jeśli nie wiesz, który pokojowy regulator temperatury najlepiej sprawdzi się w Twoim domu lub mieszkaniu – skontaktuj się z nami. Z przyjemnością doradzimy Ci w wyborze. Zaufaj profesjonalistom już dzisiaj!