Rodzaje kotłów grzewczych – jaki kocioł wybrać?

powrót

Wybór odpowiedniego źródła ciepła dla domu i mieszkania zapewnia wydajne funkcjonowanie instalacji grzewczej i dostęp do ciepłej wody, ale pozwala również skutecznie ograniczyć koszty zużycia energii. Na rynku dostępnych jest wiele metod pozyskiwania ciepła, wśród których coraz popularniejsze stają się kotły kondensacyjne o dużej sprawności. Potrafią one niemal w całości wykorzystać energię zawartą w gazach opałowych, pobierając ciepło również ze spalin.

Jakie zatem czynniki warto rozważyć w trakcie zakupu kotła grzewczego?

Wygoda użytkowania – zautomatyzowane kotły gazowe i olejowe

Podstawowym wyborem przed jakim staje właściciel domu czy mieszkania jest wybór paliwa opałowego, które sprosta jego potrzebom, pozwoli wydajnie zasilać instalację grzewczą przy minimalnych kosztach eksploatacji. Wśród urządzeń łączących ekonomiczność z wygodą użytkowania dominują nieprzerwanie kotły na gaz ziemny lub płynny. Są to praktycznie bezobsługowe jednostki o stosunkowo niewielkich gabarytach i cichej pracy.

Ich zaletą jest niska emisja szkodliwych spalin, brak konieczności uciążliwego usuwania popiołu czy pyłu węglowego oraz wysoka sprawność na poziomie nawet 90-100%. Kotły gazowe są powszechnie stosowane również ze względu na szeroki wybór urządzeń stojących i wiszących, które ułatwiają dopasowanie jednostki do istniejącej instalacji grzewczej. Alternatywą dla ogrzewania gazowego są kotły olejowe. Oferują one podobny komfort użytkowania i wysoki poziom bezpieczeństwa bez konieczności podłączania do sieci gazociągowej.

Centralne ogrzewanie i ciepła woda – kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Zadaniem kotła grzewczego jest zasilanie instalacji c.o. czyli doprowadzenie ciepła do pomieszczeń, jednak wiele urządzeń posiada również możliwość podgrzewania wody. Odbywa się to po zakupieniu dodatkowego zasobnika – podgrzewacza pojemnościowego – w przypadku kotłów jednofunkcyjnych lub automatycznie w kotłach dwufunkcyjnych, które posiadają wbudowany podgrzewacz przepływowy. Które zatem rozwiązanie wybrać?

Kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem oferują niemalże natychmiastowy dostęp do ciepłej wody w wielu pomieszczeniach, nawet w okresie zimowym. Sprawdzają się zwłaszcza w przypadku domów, w których z wody w ciągu dnia korzysta kilka osób. Kotły dwufunkcyjne zajmują mniej miejsca, jednak rozpoczynają pracę dopiero po odkręceniu ciepłej wody. Przekłada się to na komfort użytkowania oraz konieczność montażu w pobliżu kuchni i łazienki. Z tego powodu są to rozwiązania stosowane przeważnie w mieszkaniach i małych, jednopoziomowych budynkach.

Ekologicznie i oszczędnie  ̶  kotły kondensacyjne

Idące w parze ekonomia i ekologia to powód powstania wydajnych kotłów kondensacyjnych. Zużywają one nawet o 30% mniej paliwa od konwencjonalnych jednostek grzewczych, zajmując tyle samo miejsca i oferując podobny komfort użytkowania. Jest to możliwe poprzez wykorzystanie nowoczesnych wymienników ciepła, które pozwalają maksymalnie wykorzystać energię zawartą w spalinach.

Tym samym temperatura, która w tradycyjnych kotłach uwalniana była przez komin, na powrót zasila instalację grzewczą. Kotły kondensacyjne schładzają spaliny do temperatury poniżej 50°C, co nie byłoby możliwe w przypadku innych urządzeń. Powoduje to skroplenie pary i powstanie tzw. kondensatu, który doprowadziłby do ich szybkiego uszkodzenia. Specjalne materiały użyte do produkcji kotłów kondensacyjnych zabezpieczają je przed taką ewentualnością. Są one dostępne w wersjach jedno- i dwufunkcyjnych, przez co łatwo znaleźć rozwiązanie dopasowane do potrzeb.

 

Wybór kotła grzewczego powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami użytkownika. Urządzenia te dbają o ciepłą wodę i komfort pomieszczeń każdego dnia, dlatego warto inwestować w rozwiązania ergonomiczne, pozyskujące całą energię zgromadzoną w paliwie opałowym. Wykorzystanie technologii kondensacyjnej i odzyskiwanie temperatury zawartej w spalinach to obecnie najkrótsza droga do niższych rachunków za ogrzewanie.

.