Jak powinien wyglądać prawidłowo przeprowadzony serwis instalacji grzewczej?

powrót

Konserwacja kotłów gazowych broetje

Nowoczesne urządzenia grzewcze są często bezobsługowe i dopóki są sprawne, to jako użytkownicy nie musimy się nimi przesadnie interesować. Jednak są to urządzenia mechaniczne, które wymagają systematycznej konserwacji przez uprawniony serwis. Na co zwrócić uwagę przy rocznym obowiązkowym wykonywaniu serwisu instalacji grzewczej?

 

Urządzenia grzewcze – od nich zależy komfort domowników

Od prawidłowego funkcjonowania instalacji grzewczej zależy bezpieczeństwo i komfort użytkowników. Jeśli urządzenia grzewcze nie będą działać prawidłowo, to może dojść do zakłóceń prawidłowej pracy, a w najgorszym przypadku do awarii.

Bardzo ważna jest jakość wody, którą napełniamy instalację. Gdy woda jest bardzo twarda na wymienniku ciepła dochodzi do odkładania tzw. kamienia kotłowego co powoduje zwiększone zużycia paliwa. Jest to sygnał aby niezwłocznie przeprowadzić serwis instalacji grzewczej.

 

Jak często należy przeprowadzać serwis instalacji grzewczej?

Producenci urządzeń grzewczych zalecają przeprowadzanie przeglądów okresowych. W przypadku kotłów gazowych Brötje należy przeprowadzać raz w roku. Serwis instalacji grzewczej powinien być przeprowadzany przez specjalistę, który zna się na budowie i działaniu danego rodzaju instalacji oraz marce kotła. Koszt okresowej konserwacji kotła jest znacznie mniejszy w porównaniu z koniecznością usunięcia awarii.

 

Czynności dokonywane podczas przeglądu urządzenia grzewczego

Najczęściej serwis instalacji grzewczej dotyczy czyszczenia powierzchni grzewczych w części spalinowej kotła oraz demontażu i konserwacji elementów palnika. Istotna jest też kontrola i ewentualna wymiana uszczelek. Urządzenia grzewcze wymagają nastawienia i sprawdzenia elektrody zapłonowej oraz jonizacyjnej.

W przypadku kotłów kondensacyjnych zaleca się czyszczenie syfonu i skontrolowanie odpływu kondensatu. Sprawdzenie szczelności, ocena stabilności połączeń najczęściej jest zwieńczeniem serwisu.

 

.