Pompa ciepła to energooszczędna alternatywa dla kotłów kondensacyjnych i innych typów konwencjonalnych źródeł ciepła. Zapewnia szybki zwrot nakładów inwestycyjnych przeznaczonych na termomodernizację. Podczas pracy urządzenia nie są emitowane żadne zanieczyszczenia.

Pompy ciepła

Pompa ciepła to energooszczędna alternatywa dla kotłów kondensacyjnych i innych typów konwencjonalnych źródeł ciepła. Umożliwia szybki zwrot nakładów inwestycyjnych przeznaczonych na termomodernizację. Podczas pracy urządzenia nie są emitowane żadne zanieczyszczenia. Pompy ciepła stały się integralną częścią nowoczesnego domu, gdyż do ogrzania pomieszczeń wykorzystują zasoby, które sama natura daje za darmo. Obecnie istnieje kilka rodzajów pomp ciepła, które pobierają ciepło z różnych źródeł – powietrza lub gruntu. Taka energia pozwala znacznie obniżyć nie tylko koszty ogrzewania pomieszczeń, ale również chłodzenia i cieszyć się komfortem przez cały rok.  

W ofercie marki BRÖTJE znajdziesz wydajne i ekologiczne pompy ciepła typu powietrze-woda. Te nowoczesne urządzenia stanowią energooszczędną alternatywę dla pieców, kotłów gazowych (także kondensacyjnych) i innych typów ogrzewania powszechnie montowanych w domach jednorodzinnych. W sezonie grzewczym pompy ciepła BRÖTJE transformują i przenoszą ciepło z otoczenia do pomieszczeń wewnątrz budynku, zapewniając komfortową temperaturę mieszkańcom. Pompa ciepła powietrze-woda po prawidłowym zamontowaniu, może dostarczyć do domu do 3 razy więcej energii cieplnej niż zużywana przez nią energia elektryczna.  

Asortyment marki BRÖTJE obejmuje przede wszystkim pompy ciepła typu split. Jest to system podzielony na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Oba te elementy są ze sobą połączone instalacją wykonaną z miedzi. Dzięki jednemu systemowi jesteś w stanie kontrolować temperaturę w domu niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych.

 

Jak działają pompy ciepła powietrze-woda BRÖTJE? 

Zanim przejdziemy do omówienia konstrukcji – split i monoblok – warto wyjaśnić ogólną zasadę działania pomp ciepła. Bez względu na to, na jaki typ urządzenia się zdecydujesz, jest to wydajny system grzewczy, które wykorzysta darmowe ciepło z otoczenia, zużywając przy tym niewielką ilość energii elektrycznej. Pompa ciepła pobiera powietrze z zewnątrz, ogrzewa je, a następnie kieruje do systemu grzewczego w budynku. Ciepło wytworzone przez pompę może być wykorzystane do podgrzania CWU i/lub centralnego ogrzewania. W razie potrzeby urządzenie to pozwoli również schłodzić gospodarstwo domowe, odwracając powyższy proces.

Pompa-ciepla-typu-split-woda-powietrze-rysunek   Pompa cieplna - jak działa?

 

Pompy ciepła typu split – czym różnią się od urządzeń o konstrukcji monoblokowej? 

Zasada działania pompy ciepła typu monoblok i split jest dokładnie taka sama. Główna różnica polega na tym, że w przypadku tego drugiego systemu, obieg czynnika chłodniczego jest podzielony na jednostkę wewnętrzną i jednostkę zewnętrzną. W monoblokowych pompach ciepła wszystkie komponenty są umieszczone w jednej obudowie na zewnątrz budynku. Dlatego przy pompach monoblokowych, należy zabezpieczyć układ hydrauliczny urządzenia przed zamarznięciem. 

Pompy ciepła BRÖTJE w zależności od modelu mogą zawierać zintegrowany podgrzewacz ciepłej wody użytkowej. Zmniejsza to znacznie zapotrzebowanie na miejsce w kotłowni. Ogromną zaletą pomp ciepła w technologii split jest brak niebezpieczeństwa zamarznięcia czynnika chłodniczego.

 

Jaki jest koszt eksploatacji powietrznej pompy ciepła? 

Powietrzne pompy ciepła są jednymi z najbardziej wydajnych urządzeń przeznaczonych do ogrzewania domu. Kotły kondensacyjne na gaz działają ze średnią sprawnością 92-93%. Oznacza to, że tylko 92-93% energii zużywanej przez kocioł jest zamieniane na ciepło dla Twojego domu. W procesie tym tracisz co najmniej 8% energii. Starsze kotły mogą mieć jeszcze gorszą sprawność, na poziomie  około 70% (oznacza to utratę 30% energii). Pompy ciepła charakteryzują się zależności od warunków pracy, sprawnością powyżej 300% – na każdy 1 kW zużytej energii elektrycznej wytwarzane jest 3 kW energii cieplnej.  

Jak wiadomo, koszty zużycia energii są różne w zależności od wielkości gospodarstwa domowego i jego zapotrzebowania energetycznego. Trudno więc podać dokładną kwotę, jaka wiąże się z eksploatacją powietrznej pompy ciepła. Można jednak obliczyć przybliżony koszt. Dla przykładu niech posłuży dwukondygnacyjny dom jednorodzinny z czterema pokojami i dwoma łazienkami. Taka nieruchomość może mieć zapotrzebowanie na energię wynoszące około 20 000 kWh ciepła rocznie (w zależności od ocieplenia budynku i tego, czy wszystkie pomieszczenia chcesz ogrzewać). 

W takim przypadku, aby oszacować koszt rocznej eksploatacji, należy zapotrzebowanie na ciepło podzielić przez sprawność urządzenia, a następnie pomnożyć przez cenę paliwa: 

20 000 kWh ÷ 300% x cena za 1 kWh energii elektrycznej = przybliżony roczny koszt eksploatacji pompy ciepła.

 

Duży wybór pomp ciepła marki BRÖTJE 

Oferta marki BRÖTJE pozwala spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Dlatego prezentujemy pompy ciepła split dostosowane do różnych potrzeb: BLW Split C i D, BLW Split-K C i D oraz BLW Split-P C . 

Pompy różnią się takimi parametrami, jak m.in.: 

  • klasa efektywności energetycznej, 
  • moc grzewcza, 
  • moc chłodnicza, 
  • wymiary, 
  • poziom mocy akustycznej. 

Urządzenia marki BRÖTJE wykonane są z najwyższej jakości materiałów, a ponadto wyposażone w szereg innowacyjnych rozwiązań, które gwarantują bezpieczne, efektywne i energooszczędne działanie. Pompa ciepła powietrze-woda może znacząco zmniejszyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do ogrzewania w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem elektrycznym.  

Wpływ na to, który typ pompy ciepła zostanie wybrany, ma szereg czynników. Do najważniejszych należy zapotrzebowanie cieplne budynku, typ instalacji hydraulicznej (ogrzewanie podłogowe czy grzejnikowe) oraz strefa klimatyczna.

 

Jak właściwie dbać o pompy ciepła? 

Powietrzne pompy ciepła wykorzystują nowoczesną technologię, która gwarantuje długą żywotność urządzeń. Jednak podobnie jak w przypadku wszystkich pozostałych systemów ogrzewania i chłodzenia, kluczem do wydajnego działania jest właściwa konserwacja. Warto pamiętać o tym, że pompa ciepła powinna być serwisowana przez Autoryzowaną Firmę Serwisową urządzeń Broetje. Przegląd techniczny pompy ciepła powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku (w okresie obowiązywania gwarancji na urządzenie koniecznie w rocznicę montażu).

 

Dlaczego warto wybrać pompy ciepła BRÖTJE?

Pompy ciepła BRÖTJE to przyjazny dla środowiska i zrównoważony system wykorzystujący odnawialne źródło energii (powietrze). Mogą  być instalowane w domach o dowolnej wielkości i układzie. W związku z tym, że pompy ciepła najefektywniej pracują generując niską temperaturę czynnika grzewczego, najlepiej sprawdza się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. 

Właściciele gospodarstw domowych bardzo często decydują się na połączenie pompy ciepła z systemem fotowoltaicznym, aby maksymalnie obniżyć koszty ogrzewania, a przy okazji zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. 

Cena pomp ciepła BRÖTJE jest bardzo atrakcyjna, a dzięki dostępności wielu programów dotacyjnych możesz przeprowadzić termomodernizację bez konieczności zamrażania swoich domowych funduszy. Jeśli jesteś zainteresowany instalacją pompy ciepła w swoim domu, skontaktuj się z nami już dzisiaj i umów na wizytę! Doświadczeni instalatorzy, na podstawie dostarczonego audytu energetycznego lub pozyskanych od właściciela budynku informacji o zapotrzebowaniu na ciepło, przedstawią optymalne rozwiązanie pozwalające na jak najbardziej efektywne wykorzystanie energii cieplnej. 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą najnowocześniejszych urządzeń na rynku! W BRÖTJE zyskujesz gwarancję wysokiej jakości obsługi klienta jeszcze przez wiele lat po zakończeniu inwestycji.