Kocioł dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny z podgrzewaczem?

powrót

Wybierając do swojego domu system zapewniający ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową, bierzemy pod uwagę dwa rodzaje urządzeń. Pierwszym z nich jest kocioł jednofunkcyjny z podgrzewaczem, drugim – kocioł dwufunkcyjny. Na tyle różnią się od siebie, by każdy z nich przeznaczony był do innych wnętrz. Który z nich wybrać?

Kiedy zastosować kocioł jednofunkcyjny?

Jeśli zadaniem do spełnienia dla kotła w Twoim domu jest dostarczenie grzejnikom w pomieszczeniach wystraczającej ilości ciepła do przebywania w komfortowych warunkach, sprawdzi się kocioł jednofunkcyjny. Jego zadaniem jest dostarczenie odpowiedniej temperatury do systemu centralnego ogrzewania. Jednak innego rodzaju urządzeniem jest kocioł jednofunkcyjny z podgrzewaczem, który ma do spełnienia inne zadania.

Kocioł jednofunkcyjny – z podgrzewaczem czy bez?

Kocioł jednofunkcyjny bez dodatkowego wyposażenia odpowiada za zapewnienie odpowiedniej temperatury w systemie centralnego ogrzewania. Jego zadania można znacząco rozszerzyć, ponieważ może on współpracować z zewnętrznym stojącym lub wiszącym pojemnościowym podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej. Ten pozwala na zgromadzenie takiej ilości ciepłej wody, która pozwala wszystkim mieszkańcom domu na codzienną kąpiel i co więcej – daje możliwość wykonania cyrkulacji, dzięki czemu korzystanie z c.w.u. jest w pełni komfortowe.

Kocioł dwufunkcyjny a jednofunkcyjny – czym się różnią?

Kocioł jednofunkcyjny pracuje jedynie na potrzeby centralnego ogrzewania. Jeśli dodatkowo wyposażony został w podgrzewacz, zapewnia mieszkańcom domu ciepłą wodę użytkową. Funkcję tę spełnia również kocioł dwufunkcyjny – już jego nazwa wskazuje, że pracuje na dwa sposoby. Po pierwsze zapewnia ciepło w systemie centralnego ogrzewania. Po drugie, dzięki temu że posiada wbudowany płytowy wymiennik ciepła, umożliwia przepływowe ogrzewanie wody użytkowej. Kocioł dwufunkcyjny montowany jest przede wszystkim w mieszkaniach oraz obiektach, gdzie instalacja ciepłej wody jest mała (na przykład w przypadku jednej łazienki) lub nie ma miejsca na montaż zasobnika pojemnościowego.

Rodzaje kotłów a straty ciepła

Wymiennik płytowy to specjalna część kotła dwufunkcyjnego, w której odbywa się podgrzewanie wody do celów użytkowych. Po odkręceniu kurka armatury na nasze dłonie natychmiast dopływa ciepła woda. Oznacza to nie tylko komfort użytkowania, ale również mniejsze koszty. Dlaczego? Dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny generuje nie tylko mniejsze koszty zakupu i instalacji, ale również codziennej eksploatacji, ponieważ nie posiada on zbiornika, w którym gromadzona jest gotowa do użycia ciepła woda. Tego typu rozwiązanie oznacza, że straty ciepła są znacznie mniejsze.

Kocioł jednofunkcyjny z ogrzewaczem i dwufunkcyjny – który wybrać?

Biorąc pod uwagę koszt instalacji obu typów kotłów, warto zauważyć, że mniejsze wydatki będą towarzyszyły zamontowaniu w gospodarstwie domowym modelu dwufunkcyjnego, który tym samym góruje nad kotłem jednofunkcyjnym. Co więcej – zwróćmy uwagę na sposób montażu obu urządzeń – znacznie prostsze w tym porównaniu jest zamocowanie i przystosowanie do pracy kotła dwufunkcyjnego. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że zajmuje on znacznie mniej miejsca niż model jednofunkcyjny. Osobną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia, jest komfort wynikający z używania ciepłej wody tuż po odkręceniu kurka armatury łazienkowej lub kuchennej. W tym wypadku o wiele skuteczniej wypada kocioł jednofunkcyjny.

2022-05-10T14:43:29+02:00 2017-08-22|Tagi: , , |
.