Wszystko co musisz wiedzieć o konserwacji urządzenia grzewczego

powrót

Wybór urządzenia grzewczego o wystarczającej mocy oraz wydajnych parametrach pracy to dopiero pierwszy krok do zapewnienia sobie dostępu do komfortowych pomieszczeń i ciepłej wody. Niezwykle ważna jest również stała konserwacja kotła, która pozwoli na jego nieprzerwane oraz bezpieczne działanie przez długie lata.

Warunki w jakich pracuje jednostka oraz technologie użyte do produkcji wymagają różnorodnych czynności ochronnych i serwisowych, utrzymujących ją w czystości oraz wydłużających żywotność poszczególnych elementów. Regularny serwis urządzeń grzewczych to najlepsze zabezpieczenie przed niespodziewaną awarią, która będzie nie tylko nieprzyjemna, ale również znacznie bardziej kosztowna. O czym zatem powinni wiedzieć właściciele kotłów grzewczych?

Warunki pracy kotła, a jego żywotność

Kotły grzewcze pracują nie tylko w sezonie zimowym. Wiele urządzeń dogrzewa pomieszczenia w ciągu całego roku oraz służy również do podgrzewania wody. Jednostki te pracują w wysokich temperaturach, produkując zróżnicowaną ilość spalin oraz innych substancji, które należy z kotła regularnie usuwać.

Nieprawidłowa eksploatacja może prowadzić do ulatniania się gazu oraz powstawania szkodliwej sadzy, osadów i trujących toksyn, które nie tylko zagrażają zdrowiu i życiu mieszkańców, ale również stopniowo obniżają efektywność kotła. Powoduje to wzrost rachunków za ogrzewanie oraz wyższy poziom zanieczyszczeń emitowanych do środowiska. Obecność wilgoci i wody towarzyszących instalacjom grzewczym w kotłowniach, kuchniach i łazienkach, może skutkować pojawieniem się rdzy. Jest to częsta przyczyna poważnych awarii centralnego ogrzewania.

Jak często dokonywać przeglądów technicznych?

Przeglądów technicznych dokonuje się przynajmniej raz w roku, przy czym dokładną informację o częstotliwości czynności serwisowych znaleźć można w instrukcji samego urządzenia. Może to być okresowe czyszczenie, konserwacja i wymiana poszczególnych elementów oraz dokładne sprawdzenie całej jednostki, co wymaga rozebrania zarówno kotła jak i palnika. Z tego powodu serwis urządzenia powinien być przeprowadzony przez specjalistę, który będzie w stanie zlokalizować ewentualne usterki. Wymaga tego również udzielana przez producenta gwarancja oraz prawo budowlane.

W trakcie przeglądu sprawdzana jest m.in. szczelność i drożność przewodów, poprawna regulacja w zależności od jakości paliwa grzewczego, zużycie filtrów, skład spalin, zasilanie kotła czy czystość palnika. Serwisant będzie miał również dostęp do pamięci urządzenia, w której zapisywane są informacje o ewentualnych nieprawidłowościach. W przypadku kotłów gazowych i olejowych kompleksowy przegląd trwa zazwyczaj od 2 do 4 godzin.

Kiedy warto konserwować urządzenia grzewcze?

Przeglądy kotłów grzewczych dokonywane są przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców. Wiele zagrożeń pozostaje niewidoczna dla oka i tylko regularna kontrola sprawności urządzenia zabezpiecza nasze zdrowie i życie. Usterki kotłów grzewczych dają o sobie znać najczęściej na przełomie jesieni i zimy. Spada wtedy temperatura na zewnątrz, co skutkuje większym obciążeniem urządzenia.

Czynności serwisowych i konserwacyjnych najlepiej dokonywać w okresie wakacyjnym, kiedy ogrzewanie pomieszczeń nie jest tak istotne. Znacznie krótszy jest również czas oczekiwania na wykonanie usługi przez specjalistów. Po pomoc warto zgłosić się również po zauważeniu nieprawidłowości, w tym m.in. przegrzewania kotła czy zauważalnego spadku jego wydajności.’

 

Regularne przeglądy kotłów grzewczych są zatem obowiązkiem każdego użytkownika. Dokonywane raz w roku przez autoryzowany serwis, zapewniają bezpieczeństwo wszystkich domowników. Są one również istotne dla zachowania wysokiej sprawności kotła grzewczego i całej instalacji c.o., które okresowo konserwowane, zapewniają długą i bezawaryjną pracę.

.