Uzyskaj więcej ciepła ze spalenia takiej samej ilości gazu. Zainwestuj w nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne. Zadbaj jeszcze lepiej o czyste powietrze w otoczeniu Twojego domu.

Kotły kondensacyjne 

Kocioł kondensacyjny to rodzaj urządzenia grzewczego, który jest najczęściej spotykany we współczesnych gospodarstwach domowych. Kotły kondensacyjne (potocznie: piece kondensacyjne) wykorzystują ciepło wytworzone w sposób konwencjonalny – w procesie spalania, ale również odbierają ciepło ze spalin dzięki procesowi skraplania (kondensacji). W ten sposób większa ilość energii zostaje przekazana do systemu grzewczego, a spaliny mają znacznie niższą temperaturę. Warto zwrócić uwagę, że kotły kondensacyjne występują w wersji jedno- i dwufunkcyjnej.  

W przeciwieństwie do innych, konwencjonalnych urządzeń grzewczych kocioł kondensacyjny jest trochę droższy, ale zużywa mniej paliwa, więc jego eksploatacja jest tańsza. Szacuje się, że nowoczesny kondensacyjny kocioł c.o. pracuje o około 15–20% oszczędniej od tradycyjnych kotłów. 

Jeśli szukasz wydajnych, ekologicznych i energooszczędnych kotłów kondensacyjnych, już dziś zapoznaj się z ofertą BRÖTJE. Mamy kotły kondensacyjne gazowe i olejowe, spełniające rygorystyczne wymagania aktualnie obowiązujących przepisów. Co więcej, nasze kotły kondensacyjne, w zależności od modelu przystosowane są do współpracy z instalacją solarną, a także do pracy kaskadowej. Dzięki takim rozwiązaniom możesz w prosty sposób osiągnąć maksimum wydajności i zredukować koszty ogrzewania.

 

Jak działają kotły kondensacyjne? 

Podobnie jak tradycyjne kotły gazowe, kocioł kondensacyjny spala paliwo w celu podgrzania wody, wytwarzając spaliny, których jednymi z głównych elementów są dwutlenek węgla i para wodna. W przeciwieństwie jednak do konwencjonalnego pieca gazowego, nowoczesne urządzenia mają znacznie większy wymiennik ciepła o konstrukcji, która umożliwia dodatkowe odebranie ciepła ze spalin podczas procesu skraplania pary wodnej. W efekcie, spaliny mają znacznie niższą temperaturę i powstają skropliny – kondensat. W przypadku kotłów starego typu, ogromne ilości ciepła były marnowane, ponieważ gorące spaliny były wyprowadzane bezpośrednio na zewnątrz budynku. 

Wszystkie kotły kondensacyjne BRÖTJE wyposażone są w system odzysku ciepła ze spalin, dzięki czemu są znacznie wydajniejsze od kotłów konwencjonalnych. Mówiąc prościej oznacza to, że wytwarzają więcej ciepła przy tym samy zużyciu paliwa.

 

Zalety pieców kondensacyjnych BRÖTJE

Istnieje wiele zalet stosowania kotłów kondensacyjnych BRÖTJE. Nasze urządzenia grzewcze są: 

  • przyjazne dla środowiska – obecnie społeczeństwa na całym świecie stają się coraz bardziej świadome negatywnych skutków urbanizacji i industrializacji dla środowiska naturalnego. Piece kondensacyjne z uwagi na wyższą sprawność, emitują mniej CO2 (dwutlenku węgla), a zatem są bardziej ekologiczne w porównaniu z piecami węglowymi czy konwencjonalnymi gazowymi i olejowymi.  
  • Energooszczędne i przyjazne dla budżetu domowego piece kondensacyjne pozwalają maksymalnie ekonomicznie ogrzać pomieszczenie i zmniejszyć zużycie paliwa. 
  • Nowoczesne – ze względu na swoje niezaprzeczalne zalety kotły kondensacyjne cieszą się dużą popularnością. Zapotrzebowanie na nie rośnie, a obecnie istnieje wiele różnych modeli do wyboru. Ułatwia to dobór najodpowiedniejszego rozwiązania do potrzeb gospodarstwa domowego. Nasze kotły wykonane są zgodnie z obowiązującymi normami i mają zaawansowane technologicznie funkcje, aby sprostać najwyższym wymaganiom 
  • Bezpieczne kotły kondensacyjne to urządzenia z zamkniętą komorą spalania. Powietrze do spalania najczęściej pobierają z zewnątrz, przewodem powietrzno-spalinowym. Niweluje to ryzyko kontaktu z substancjami niebezpiecznymi jak gaz czy spaliny.

 

Jaka temperatura wody w systemie grzewczym jest optymalna, przy ogrzewaniu kotłem kondensacyjnym?

Jeśli kocioł kondensacyjny zostanie ustawiony na niewłaściwą temperaturę, nie będzie mógł pracować z pełną efektywnością. Ogólna zależność jest taka, że im niższa temperatura utrzymywana w instalacji tym większa jest efektywność kotła kondensacyjnego.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając kocioł kondensacyjny BRÖTJE? 

Jest kilka istotnych parametrów, na które warto szczególnie zwrócić uwagę, wybierając piec kondensacyjny do swojego domu – niezależnie od tego, czy ma to być model jednofunkcyjny, czy też dwufunkcyjny.  

Zakres mocy kotła [kW]

Moc wyjściowa kotła kondensacyjnego jest mierzona najczęściej w kilowatach [kW]. Potrzebna moc kotła jest ściśle związana z wielkością przestrzeni, którą chcemy ogrzać. Im większą powierzchnię do ogrzania i zapotrzebowanie na ciepłą wodę ma Twoje gospodarstwo domowe, tym kocioł o większej mocy powinieneś wybrać. Na przykład, przeciętny dom jednorodzinny o powierzchni 120-180m2, zamieszkany przez 4 osobową rodzinę wymaga zwykle pieca kondensacyjnego o mocy 20-25kW. 

Rodzaj i moc kotła, który wybierzesz, będzie zależał również od rodzaju i grubości izolacji oraz stolarki okiennej zastosowanej w Twojej nieruchomości. Przy mniejszej liczbie ścian zewnętrznych, straty ciepła są również mniejsze. Na przykład domy w zabudowie bliźniaczej i szeregowej lepiej zatrzymują ciepło niż domy wolnostojące. Jeśli budynek jest ocieplony, będziesz mógł ograniczyć zużycie paliwa bez uszczerbku dla komfortu cieplnego. Gorzej ocieplona nieruchomość wymaga z reguły zastosowania kotła gazowego o większej mocy.  

Sprawność kotła [%]

Kolejnym ważnym czynnikiem do rozważenia przy wyborze kotła jest jego sprawność (wyrażona w %). Nowe kotły są na ogół bardziej wydajne, a zainstalowanie wysokosprawnego kotła kondensacyjnego w miejsce urządzenia starszego typu, może obniżyć koszty eksploatacji budynku związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Kotły kondensacyjne mogą mieć sprawność nawet powyżej 100%, w zależności od wymaganej temperatury w systemie grzewczym. 

Konstrukcja i wymiary

Bardzo często przy modernizacjach trzeba zwrócić uwagę na gabaryty kotła. Warto sprawdzić, ile miejsca zajmie urządzenie lub zestaw urządzeń i czy uda się je zamontować w planowanej lokalizacji. Kolejną istotną kwestią jest wybór konstrukcji. Głównie różnice dotyczą kotłów, które mają współpracować z pojemnościowym podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej. BRÖTJE ma w swojej gamie zarówno wiszące jak i stojące piece kondensacyjne ze zintegrowanym podgrzewaczem, które pozawalają zaoszczędzić znaczną ilość miejsca.

 

Kotły kondensacyjne w ofercie marki BRÖTJE 

Portfolio producenta obejmuje gazowe kotły kondensacyjne zróżnicowane pod względem takich parametrów, jak m.in.: 

  • zakres nominalnego obciążenia cieplnego, 
  • zakres nominalnej mocy cieplnej, 
  • materiał i konstrukcja głównego wymiennika ciepła, 
  • maks. temperatura zasilania, 
  • wydajność c.w.u., 
  • pojemność zbiornika na wodę, 
  • waga i wielkość. 

Szeroka i kompleksowa oferta pozwoli dobrać model urządzenia dostosowany do najbardziej zróżnicowanych potrzeb. Kotły w zależności od modelu wyposażone są w podstawowe elementy, m.in.: 

  • zawór bezpieczeństwa, 
  • cyfrowy termometr, 
  • czujnik niskiego ciśnienia wody w instalacji c.o., 
  • cyfrowy i/lub analogowy manometr, 
  • odpowietrznik automatyczny, 
  • pompa obiegowa 
  • naczynie przeponowe. 

Jeżeli szukasz kotła gazowego, którym jednocześnie ogrzejesz grzejniki i wodę użytkową metodą przepływową, wybierz urządzenia z serii QWHC / WBC / PWHC. Kompaktowe rozwiązania ze zintegrowanym podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej to wiszące kotły serii WGBK i WGB-K EVO oraz stojące BBS EVO i BBK EVO. Pozostałe urządzenia w ofercie, to kotły jednofunkcyjne z możliwością współpracy z podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej montowanym poza kotłem. Wszystkie z w/w to piece, które wyposażyliśmy w najnowocześniejsze funkcje.  

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym asortymentem produktowym. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości możesz w każdej chwili skontaktować się z nami telefonicznie bądź e-mailowo. Oferujemy fachowe doradztwo techniczne osobistego instalatora.