Modulacja kotła – wykorzystaj tylko tyle energii ile potrzebujesz

powrót

Ekonomiczne dysponowanie paliwem opałowym to cecha nowoczesnych urządzeń grzewczych. Współczesne kotły potrafią niemalże w pełni wykorzystać energię pochodzącą ze spalania gazu czy oleju oraz kondensować parę wodną znajdująca się w spalinach, odzyskując zawarte w niej ciepło. W praktyce generowana w ten sposób moc nie zawsze jest nam potrzebna w całości.

Z tego powodu przy produkcji kotłów coraz częściej wykorzystuje się inteligentne sterowniki pracy ich najważniejszego elementu – palnika. Modulacja pozwala automatycznie dostarczać tylko tyle paliwa i powietrza, ile wynosi aktualne zapotrzebowanie budynku. Dla użytkownika oznacza to niższe rachunki za ogrzewanie, wysoką wydajność i stabilność kotła niezależnie od pory roku.

Moc kotła a modulacja palnika

Kotły grzewcze dobierane są wedle zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Moc urządzenia powinna wystarczać na zasilanie instalacji c.o w najchłodniejsze zimowe dni oraz być odpowiednio większa jeśli jednostka ma dodatkowo podgrzewać wodę. Normy polskiego prawa budowlanego określają kilka stref klimatycznych dla poszczególnych rejonów kraju, w których minimalna roczna temperatura waha się w przedziale -16°C do -24°C. Jest to jeden z podstawowych parametrów pozwalających ustalić docelową moc kotła.

W praktyce rzadko dochodzi do tak drastycznych spadków, przez co potencjał tradycyjnych jednostek bez dodatkowej automatyki pozostałby w dużej mierze niewykorzystany. Należy pamiętać, że wiele urządzeń grzewczych, zwłaszcza kotłów kondensacyjnych, najlepszą wydajność osiąga przy dużym obciążeniu.

Częste załączanie palnika na krótki czas skutkuje szybszym zużyciem podzespołów oraz mniej oszczędnym dysponowaniem paliwem opałowym. Jest to jeden z powodów, dla których nowoczesne palniki z modulacją weszły do powszechnego użycia. Kotły modulowane dysponują pewnym minimalnym i maksymalnym zakresem mocy, które równoważą straty ciepła zależnie od pogody. Innymi słowy wykorzystują tylko tyle energii ile potrzebujesz, bez obniżania sprawności kotła.

Kotły modulowane – zasada działania

Istota modulacji palnika w kotłach grzewczych polega na dynamicznym sterowaniu mocą urządzenia w trakcie jego pracy. Palniki tradycyjne działają w sposób dwustopniowy – jednostka uruchamia się z mocą minimalną lub maksymalną, nigdy pośrednią, przez co często produkują zbyt dużo lub zbyt mało ciepła. W bezpośredni sposób przekłada się to na komfort użytkowania i wysokość rachunków za ogrzewanie.

Palniki modulowane z kolei sterowane są w sposób inteligentny, w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Przekroczenie wartości kontrolowanych przez wymiennik ciepła wyłączy urządzenie. Technologia ta przeciwdziała znacznej oscylacji temperatury czy ciśnienia w kotle, dzięki czemu niższe stają się koszty eksploatacji jednostki.

Jak duży może być zakres modulacji?

Informację o zakresie mocy kotła grzewczego znajdziemy w instrukcji urządzenia. Często podają ją sami sprzedawcy, przekonując o wysokiej skuteczności jednostek wyposażonych w nowoczesne palniki. Przeważnie jest to stosunek ok. 1:5 lub 1:8 mocy minimalnej i maksymalnej, co w zupełności wystarcza do wydajnego ogrzewania pomieszczeń i wody w trakcie całego roku. Przykładowo kocioł Brötje WGB15E charakteryzuje się zakresem mocy od 2,9 kW do 15 kW. Oznacza to, że będzie on pracował z mocą 3, 4, 6 aż do 15 kW w zależności od potrzeb. Większy zakres modulacji to oczywista korzyść dla kupującego, gdyż umożliwia on płynną i bardziej oszczędną regulację parametrów pracy urządzenia.

2019-08-08T14:12:03+02:00 2017-08-22|Tagi: , , , |