Rodzaje kotłów grzewczych dostępnych na rynku

powrót

Kotły gazowe

Nasz komfort użytkowania domu oraz koszty związane z jego eksploatacją często zależą od tego, jaki kocioł wybierzemy. Istnieje kilka podziałów kotłów grzewczych, ale najczęściej dzieli się je ze względu na liczbę pełnionych przez nich funkcji. W ten sposób otrzymamy wykaz urządzeń, które sprawdzą się najlepiej w określonych warunkach.

 

Działanie jednofunkcyjnego kotła z podgrzewaczem

Jeśli do swojego domu poszukujemy systemu, który zapewni nam ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową, to należy wziąć pod uwagę dwa urządzenia. Pierwszym z nich jest kocioł jednofunkcyjny, który zapewnia dostarczenie do grzejników wystarczającej ilości ciepła. Drugim jest zestaw kocioł z podgrzewaczem, zewnętrznym stojącym lub wiszącym. Podgrzewacz w zależności od pojemności zapewnia użytkownikom zdecydowanie większy komfort korzystania z c.w.u.

 

Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny w praktyce

Popularnym rodzajem kotłów grzewczych są urządzenia dwufunkcyjne. Ogrzewają  wodę w instalacji grzewczej, a dodatkowo w sposób przepływowy zapewniają wodę użytkową po odkręceniu kranu.

Największą popularnością cieszy się kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny, który w procesie spalania jest w stanie odzyskać część energii zawartej w ulatujących spalinach. Podczas procesu dochodzi do obniżenia ich temperatury, dzięki czemu skrapla się zawarta w nich para wodna a wydzielane ciepło trafia do wody grzewczej.

 

Bardzo komfortowy w użyciu dwufunkcyjny kocioł z zasobnikiem

Należy też wyróżnić dwufunkcyjny kocioł z zasobnikiem, który należy do jednych z najbardziej komfortowych urządzeń. Charakteryzuje się mniejszymi rozmiarami niż kocioł jednofunkcyjny z zewnętrznym zasobnikiem, a przede wszystkim jest tańszy. W zasobniku magazynowana jest ilość wody wynikająca z pojemności. W przypadku zużycia wody z zasobnika i dalszego zapotrzebowania ciepła woda jest podgrzewana przepływowo.

 

.