Budowa domowej instalacji centralnego ogrzewania i zapewnienie dostępu do ciepłej wody wymaga wyposażenia budynku czy mieszkania w kocioł grzewczy. Wybór pada zazwyczaj na jednostki wygodne w użytkowaniu, które oferują wysoką sprawność, czyli są w stanie w pełni wykorzystać energię zawartą w paliwie opałowym. Przy wyborze kotła warto też zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju sprawność podaje producent.
Sprawność kotła, a koszty zakupu energii
Budowę kotła grzewczego i zastosowane w nim technologie warto przeanalizować pod kątem indywidualnych potrzeb. Może się okazać, że początkowo wyższy koszt zakupu urządzenia znacznie szybciej zamortyzuje się w dłuższej perspektywie. Jednostki grzewcze o wyższej sprawności zużywają znacznie mniej paliwa, produkując tę samą ilość ciepła do zasilania grzejników i ogrzewania wody.
Dla użytkownika oznacza to niższe rachunki oraz ochronę środowiska. Wydajne kotły emitują do atmosfery mniej zanieczyszczeń, a jednostki pracujące w technologii kondensacyjnej dodatkowo ochładzają spaliny, odzyskując znaczną część zawartej w nich energii.
Warto wiedzieć, że od wprowadzenia w życie normy ERP niektórzy producenci podają sezonową efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń tzw. ƞs. W przypadku tej wartości, kocioł nigdy nie osiągnie sprawności powyżej 100% . Przy zakupie powinno się zwrócić uwagę na to, o jakiego rodzaju sprawności informuje nas producent.
Kotły konwencjonalne, a technologia kondensacyjna
Różnice w sprawności jednostek grzewczych biorą się z zasad obliczania wydajności kotłów. Tradycyjnie w tym celu stosuje się tzw. wartość opałową, czyli ilość ciepła dostarczanego ze spalenia 1 metra sześciennego paliwa. Powstające w ten sposób spaliny schładzane są do temperatury około 115 – 120°C i wydalane przez komin. Energię tę potrafią jednak spożytkować kotły kondensacyjne. Do ich produkcji wykorzystuje się nowoczesne wymienniki ciepła, które są w stanie uwalniać ciepło zawarte w parze wodnej wchodzącej w skład produktów spalania. Innymi słowy urządzenia kondensacyjne odzyskują znaczą część temperatury spalin, zasilając nią instalację c.o.
Sprawność na poziomie 109% wynika z uwzględnienia zarówno wartości opałowej paliwa, jak również ciepła spalania zawartego w spalinach. Kotły kondensacyjne nie różnią się gabarytami od ich tradycyjnych odpowiedników. Posiadają zamkniętą komorę spalania, co podnosi bezpieczeństwo użytkowania oraz nie powoduje dyskomfortu napływu zimnego powietrza z zewnątrz. Mogą one również zasilać analogiczne instalacje grzewcze.
Dlaczego tradycyjne kotły grzewcze nie mogą pracować w technologii kondensacyjnej?
Odzyskiwanie zawartej w spalinach energii wiąże się z powstaniem tzw. kondensatu. Są to skropliny pary wodnej o działaniu korozyjnym. Jeden kilogram gazu ziemnego może wyprodukować nawet 2 kilogramy wody, co dla konwencjonalnych kotłów oznaczałoby ich uszkodzenie nawet po pierwszym sezonie grzewczym. Stal czy żeliwo, z których się je produkuje nie są w stanie przeciwdziałać niszczącemu wpływowi ochładzanych spalin, przez co muszą je konsekwentnie usuwać. Inaczej wygląda to w przypadku kotłów kondensacyjnych. Wykonuje się je ze specjalnych materiałów, zapewniających ich długą żywotność.
Są to przeważnie stopy aluminium i krzemu lub stal austenityczna (kwasoodporna). Zostały one dodatkowo zabezpieczone przed przedostawaniem się skroplin na płomień palnika. Warto też odnotować, że kotły kondensacyjne wysoką sprawność uzyskują nawet przy niewielkim obciążeniu, przez co doskonale sprawdzają się w przypadku instalacji pracujących na niskich parametrach, m.in. ogrzewaniu podłogowym.
Kotły kondensacyjne to przyszłość wydajnych i ekologicznych instalacji c.o. Umożliwiając odzyskiwanie ciepła zawartego w spalinach, znacznie redukują koszt ogrzewania pomieszczeń i wody, zapewniając najwyższy komfort obsługi. Jest to to propozycja szczególnie atrakcyjna dla właścicieli domów jednorodzinnych, poszukujących ekonomicznych i wygodnych w eksploatacji rozwiązań grzewczych.