W jaki sposób obliczyć moc kotła?

powrót

Moc kotła obliczana jest na podstawie zapotrzebowania na ciepło budynku. Obliczona w ten sposób moc Oznacza maksymalną energię jaką urządzenie może osiągnąć przy zastosowaniu określonego paliwa. Szeroki wachlarz dostępnych na rynku rozwiązań ułatwia dobór kotła gazowego do każdej powierzchni. Istotne, aby moc grzewcza odpowiadała w zupełności zapotrzebowaniu całej nieruchomości. Czy istnieje możliwość dobrania kotła znając tylko powierzchnię domu? Jak obliczyć moc wymaganego urządzenia?

 

Dobór kotła c.o. a zapotrzebowanie na ciepło pomieszczeń

Jak obliczyć moc kotła? To pytanie zadaje sobie wielu użytkowników gazowych urządzeń grzewczych. Jeśli chcemy, aby kocioł służył także do podgrzewania wody użytkowej, to należy ustalić, jak duże będzie na nią zapotrzebowanie. Generalnie moc kotła to suma strat ciepła przez przegrody pomieszczenia w warunkach obliczeniowych oraz straty ciepła na wentylację. Dobór kotła gazowego jest łatwiejszy, jeśli będziemy posiłkować się programami komputerowymi stworzonymi do ustalenia zapotrzebowania na moc urządzeń grzewczych.

 

Obliczanie mocy kotła

Moc kotła można ustalić posługując się wskaźnikiem straty ciepła. Przyjmuje się jego wartość w zależności od konstrukcji danego domu. Przykładowo dla budynków dobrze zaizolowanych, z nowoczesnymi oknami wynosi od 60 do 90 W/m2. Jest mniejszy, jeśli bierzemy pod uwagę domy wzniesione zgodnie z wymaganiami obowiązującymi od 2017 roku, wówczas wartość wynosi 50 W/m2. Są to jednak wskaźniki. Jeżeli chcemy dokładnych obliczeń należy zlecić wykonanie projektu.

 

2023-05-22T09:33:46+02:00 2020-10-14|Tagi: |
.